More selected projects

 

Szwarc Design - termoformieka próżniowa do użytku domowego

 

Praca magisterska przez wielu studentów, a nawet promotorów traktowana jest jako naukowo nic nieznaczący i odtwórczy obowiązek. Niektórzy swoje prace stworzyli w dwa tygodnie, czym dają dowód na to, że z systemem szkolnictwa wyższego rzeczywiście coś jest nie tak. Ale nie o tym ma być ten tekst. Zacząłem od tego tematu, bo właśnie dzięki pracom nad dyplomem zrodził się w mojej głowie pomysł termoformierki próżniowej.

Mój eksperyment przerósł pracę magisterską i wykroczył poza uczelniane mury. Potrzebowałem takiego urządzenia. Zależało mi żeby poza drukarką 3D mieć również możliwość termoformowania, kolejnej technologii prototypowania. Kiedy człowiek sam staje się swoim Klientem perspektywa i system pracy nieco się zmienia. Wszelkie działania marketingowe, które normalnie towarzyszą codziennej pracy, w takim układzie nie mają racji bytu. Trzeba skupić się wyłącznie na projekcie. Byłem bardzo wymagającym Klientem i oczekiwałem, że mój eksperyment spełni wszystkie moje założenia.

Zabrałem się ochoczo do pracy. Po stworzeniu wczesnych trzech prototypów zacząłem projektować kolejnych pięć, tym razem z blachy. Największym wyzwaniem była walka z przegrzewaniem się, ponieważ nagrzewnica osiągała nawet 350 °C.  Podczas eksperymentowania z prototypami wiele się nauczyłem. Przede wszystkim wymagania od samego siebie najwyższego poziomu i podejścia: “Możesz zrobić to lepiej”. Niestety prace nad eksperymentem przerwała proza dnia codziennego, a konkretnie brak czasu. Inne projekty zaprzątnęły moją głowę, dlatego też musiałem odłożyć eksperyment na bok przez co nie został on wdrożony w produkcję. A szkoda, bo podczas prac nad nim otrzymałem wiele sygnałów, świadczących o tym, że na rynku jest ogromne zainteresowanie tego typu produktem. Kto wie, może kiedyś jeszcze wrócę do tego tematu?

W każdym razie prawdą jest, że warto zostać choć raz swoim własnym Klientem i każdemu samodzielnemu projektantowi polecam taki eksperyment. Pozwoliło mi to na spojrzenie na swoją pracę z zupełnie innej strony. Wiele zrozumiałem podczas tego jednego z pierwszych moich projektów. Być może właśnie dlatego pojmuję lepiej oczekiwania moich Klientów i jestem zawsze nastawiony na spełnienie wszystkich najważniejszych biznesowych celów. Rozumiem też problemy z budżetem, trudności w produkcji oraz konieczność ciągłego doskonalenia prototypów. Praca nad własnym projektem z pewnością ukształtowała moje spojrzenie na współpracę z Klientem i jestem bardzo zadowolony, że mogłem nabyć to doświadczenie.

 

Top