More selected projects

 

Politechnika Wrocławska - MvLab - projekt obudów napawarki laserowej

 

Purpura to nazwa niezwykle drogiego barwnika wytwarzanego z pewnych bardzo małych ślimaków morskich. Jako że z każdego mięczaka można było pozyskać wyłącznie jedną kropelkę barwnika, był to cenniejszy od złota skarb starożytności, zwłaszcza miasta Tyr. Purpura tyryjska była słynna w całym ówczesnym cywilizowanym świecie.

Co ciekawe purpurę mogli nosić tylko najznamienitsi obywatele. Na mocy dekretu cesarskiego w starożytnym Rzymie zwykły człowiek, który ośmieliłby się nosić szatę farbowaną najpiękniejszą odmianą tego barwnika, stałby się winny zdrady stanu. Tak oto kolor stał się symbolem - władzy, króla, luksusu. Każdy kto przywdział ten kolor wydawał się bardziej ważny, władczy, decyzyjny. Stąd cesarski zakaz noszenia purpury przez pospólstwo, nawet bogate.

W dzisiejszych czasach również bywa tak, że dodajemy wartości rzeczom, ubierając je w drogocenny wizerunek. Czymże innym jest stylizacja? Estetyka kosztuje. Obudowy oczywiście poza swoją funkcją osłaniającą, zwykle mają za zadanie maksymalnie podnieść umowną wartość urządzenia. Im bardziej specjalistyczne urządzenie, tym bardziej klientowi zależy na tym, aby podkreślić jego wartość. Innymi słowy - jeśli nasz produkt ma być uznany za króla na rynku, musimy ubrać go w purpurę.

Kiedy zostajesz krawcem króla, musisz uważać, by nie stracić głowy przez brak ostrożności. Strój to wbrew pozorom bardzo wiele, a jedna wpadka może sprawić, że śmieszność podważy wartość całego produktu. Napawarka laserowa była kapryśną królową - niewiele mogłem zmienić w jej konstrukcji, musiałem operować jedynie proporcjami obudów, ich kolorystyką oraz nadać charakter już istniejącemu kształtom. Czasem jednak nawet drobne zmiany czynią cuda - królowa wysmuklała w oczach, nabrała elegancji, lekkości i dostojeństwa. Dokładnie na takim stylistycznym efekcie mi zależało. Ten sprzęt nie tylko miał być drogi. Miał wyglądać na drogi.

Oczywiście nie zapomniałem o oddzieleniu części operatora od części serwisowej. Wizerunek jest najważniejszy… Ale jeszcze ważniejsze jest bezpieczeństwo. Takie są moje priorytety!

Efekt końcowy jest bardzo minimalistyczny. Królowa wbrew temu, co mogłeś sobie czytelniku po lekturze tego wpisu wyobrażać, nie jest ubrana w purpury. Purpurą wzornictwa przemysłowego jest biel, czerń i szarości. Projekt napawarki laserowej miał na pierwszy rzut oka zbijać z nóg dyskretną elegancją. Jestem zadowolony z efektu.

 

Top