More selected projects

 

Octant - Automated guided vehicle AGVs 

 

Niegdyś, aby przetransportować pakunek z punktu A do punktu B, człowiek musiał się nieźle napracować. Ludzie od zawsze chcieli sobie ułatwić życie i wymyślali coraz to genialniejsze udogodnienia, które pozwalały na szybszy, łatwiejszy i bardziej komfortowy sposób transportowania rzeczy. W tej kwestii nic się nie zmieniło - ten wyścig ku coraz lepszemu transportowi nadal trwa. Bierze w nim również udział polska, energicznie rozwijająca się firma Octant, z którą miałem przyjemność zrealizować niezwykle ciekawy projekt.

 

Z twórcą firmy Octant pracowałem wcześniej przy kilku innych projektach, dlatego ucieszyłem się, gdy postanowiła zrealizować kolejny przy współpracy ze Szwarc Design. Nasza wspólna droga rozpoczęła się od spotkania, na którym Klient opowiedział o swoich oczekiwaniach i oczywiście o produkcie, którego dotyczyły.

 

Automated guided vehicle, w skrócie AGV, to samobieżny wózek magazynowy, służący do transportu komponentów w obrębie linii produkcyjnej/montażowej między stanowiskami. Kamera wózka widzi specjalną taśmę, dzięki której nie zbacza z trasy, jak również wszystkie przeszkody na swojej drodze oraz inne wózki. Samobieżne wózki magazynowe to zdecydowanie jeden z najbardziej innowacyjnych i funkcjonalnych wynalazków w historii transportu, a przynajmniej w historii transportu magazynowego.

 

Jednym z podstawowych celów Klienta było zaistnienie na rynku dzięki wyjątkowo zaprojektowanemu wózkowi. Stworzenie konkurencyjnego produktu grało tutaj największą rolę, stało się więc dla mnie wyzwaniem. Praca rozpoczęła się od solidnego researchu i sprawdzeniu, co oferuje konkurencja. Analiza rynku pociągnęła za sobą szereg pytań, które wysłałem do Klienta. Po otrzymaniu odpowiedzi wiedziałem już, na czym stoję i w jakim kierunku powinniśmy pójść.

 

Klient szukał możliwie najprostszego w produkcji urządzenia, którego nowoczesna estetyka miała wynikać przede wszystkim z minimalistycznego projektu, opartego na maksymalnej funkcjonalności produktu. Urządzenie miało być łatwo skalowalne (do różnych wielkości ładunków Octant przewidział różnej wielkości wózki AGV). Wózek miał być intuicyjny nie tylko dla obsługi, ale także dla serwisantów - po zdjęciu jednego elementu wnętrze miało być łatwo dostępne. Z racji przeznaczenia ważna okazała się również szczelność produktu i odporność na zalanie. No i oczywiście musiało odróżniać się od produktu konkurencji.

 

I tak oto stanąłem przed sporym wyzwaniem - zaprojektowaniem urządzenia tak, by wyróżniało się na tle konkurencji, było maksymalnie atrakcyjne, a zarazem możliwe do produkcji niskoseryjnej u dostępnych kooperantów Klienta w zakładanym budżecie.

 

Swoją energię podzieliłem między szukanie nowej, kreatywnej  formy, będącej czymś zupełnie niepodobnym do istniejących rozwiązań na rynku Klienta, a wyborem materiałów oraz technik produkcji, które odpowiedziałyby na wszystkie oczekiwania Klienta. Kiedy prawdziwa kreatywność ma iść w parze z bezwzględną pragmatycznością, trzeba uważnie szukać złotego środka.

 

I tak z tych negocjacji pomiędzy funkcjonalnością, a estetycznym minimalizmem zrodził się pomysł ukrycia kamery. Dzięki temu obudowa zyskała nowoczesny, schludny wygląd, a jednocześnie stała się dużo łatwiejsza w utrzymaniu czystości, stając się również bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne. To rozwiązanie od razu przypadło do gustu mojemu Klientowi, który nie krył zaskoczenia rewolucyjnością tego prostego pomysłu. Zmiana umiejscowienia kamery okazała się być jednocześnie estetycznym i funkcjonalnym sukcesem.

 

Poszliśmy za ciosem i wybraliśmy projekt, który przewidywał umiejscowienie czujnika kamery w najniższym możliwym punkcie, dzięki czemu wózek wykrywa nawet najmniejsze przeszkody, stające na jego drodze. Intuicyjność tego rozwiązania przesądziła o wyborze drogi projektowej.

 

Ostatnim rozwiązaniem, które postanowiliśmy zaimplementować, był podział urządzenia na moduły, dzięki którym można znacznie łatwiej serwisować urządzenie. Obudowy wózków zaprojektowałem z giętych i ciętych blach malowanych proszkowo, dzięki czemu są ekonomiczne w produkcji. Samo dopracowywanie pomysłu i tworzenie wizualizacji i modelu 3D było czystą przyjemnością.

 

Takie projekty jak ten, to prawdziwy skarb - pozwalają na twórczą pracę i uczą nieszablonowego myślenia. Szwarc Design chce towarzyszyć Klientom w drodze do najlepszych rozwiązań, jako partner, którego zaangażowaniu i pomysłom można w pełni zaufać.

 

Top