More selected projects

 

Kiecoń - Projekt obudowy automatu do lodów

 

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że ponad 60% wszystkich firm w Polsce to przedsiębiorstwa rodzinne? Przyczyniają się one do powstania 40% produktu krajowego brutto i gwarantują prawie 2/3 wszystkich miejsc pracy! Niestety w Polsce tylko w 10% firm rodzinnych dzieci przejmują i prowadzą interes. Wynika z tego, że za 10 lat aż 90% firm, działających obecnie w Polsce, zostanie przejętych przez konkurencję, lub po prostu zniknie z rynku.

Firmie Kiecoń to nie grozi. Po raz pierwszy przyszło mi współpracować z firmą rodzinną, w której w cały proces biznesowy zaangażowane są również dzieci. Bardzo podobało mi się podejście Klienta i korzystanie z doświadczeń całej rodziny. Co więcej firma funkcjonuje w okolicach Cieszyna, mojego rodzinnego miasta. Nawet nie przypuszczałem, że w mojej małej ojczyźnie znajdę specjalistów światowej klasy. Cieszyniacy to lokalni patrioci. Nawet jeśli zmuszeni są przeprowadzić się za pracą w inne rejony kraju, bądź za granicę, to ziemia cieszyńska zawsze zajmuje w ich sercu szczególne miejsce. Cieszę się, że moje miasto może się rozwijać, dzięki takim rodzinnym przedsiębiorstwom, jak firma Kiecoń.

Firma ma również bardzo ciekawą historię - zaczynała od sprowadzenia maszyn do robienia lodów z Azji, a skończyła na przebranżowieniu się w firmę wytwórczą z własnym produktem. To bardzo dobra tendencja i chętnie wspieram takie projekty.

Automat do lodów Kiecoń to maszyna 4w1. Pozwala na robienie lodów włoskich, amerykańskich, jogurtowych i shake’ów. I tutaj mały quiz - czy potrafisz, drogi czytelniku, odróżnić lody włoskie od amerykańskich? Otóż podstawowa różnica polega na napowietrzeniu masy lodowej oraz na temperaturze produkcji. W związku z tym lody włoskie mają miękką konsystencję, natomiast lody amerykańskie są bardziej gęste. Ponadto lody włoskie nie mogą być zbyt wysokie, ponieważ nie utrzymałyby się w waflu, natomiast lody amerykańskie można formować w wąskie, wysokie i efektowne wizualnie świderki.

Prócz higieniczności i lekkiego dla oka dizajnu maszyna firmy Kiecoń wyróżnia się dbałością o wygodę operatora. Z tego co zauważyłem producenci takich maszyn nie dbają wcale o osoby, którym nieraz przychodzi pracować z automatem do lodów cały dzień. Tym właśnie odróżniają się firmy rodzinne od wielkich, bezosobowych korporacji. Dbają o swoich pracowników, ponieważ często to ich dzieci, rodzeństwo, współmałżonek. W firmach rodzinnych myśli się o komforcie pracy drugiego człowieka, a ja w pełni popieram takie podejście. Dlatego obudowa automatu 4w1 jest bardzo wygodna w obsłudze (maksymalny kąt widzenia i łatwość w “celowaniu” rożkiem), w czyszczeniu (obudowa ma małą ilość zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud) oraz w transporcie (gabarytowo maszyna mieści się w standardowych drzwiach).

Rodzinne podejście wpływa również na stosunek do samego produktu. Korporacyjne myślenie zbyt często skupia się na zysku, rodzinne walczy o jakość tego, co jedzą nasi bliscy. Czy podałbyś swojemu dziecku lody z kurzem z ulicy? Oczywiście, że nie. Tymczasem faktem jest, że konkurencja oszczędzając na odpowiednich filtrach pozwala na to, by lody zawierały zanieczyszczenia z powietrza. Przez to nieświadomie zjadamy uliczny pył, bo przecież maszyny do lodów stoją często na zewnątrz, na rynkach czy ulicach miast. Nasz Klient dużą uwagę poświęcił zapewnieniu odpowiedniej jakości lodów, stosując szereg filtrów, które oczyszczają powietrze mieszane z masą lodową. Ten absolutny brak kompromisów jeśli chodzi o higienę produkcji lodów jest konkurencyjnym wyróżnikiem firmy Kiecoń.

Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu. Firma Kiecoń pokazuje, że to nieprawda. Z rodziną dobrze wychodzi się również na biznesie, jeśli się o niego dba i ceni zdanie i wkład swoich bliskich. Jeśli posiadasz firmę rodzinną, zapraszam do współpracy - lubię pracować w domowej atmosferze.

 

Top