More selected projects

 

FAT - HACO - Uniwersalny panel sterowniczy do tokarek

 

Któż nie kojarzy słynnej disnejowskiej bajki o latającym słoniu z olbrzymimi uszami? Biedny Dumbo od młodości musiał zmagać się z drwinami cyrkowych zwierząt, dla których jego uszy stanowiły pretekst do ciągłych szyderstw. Bajka ma oczywiście morał - zamień swoje słabości w twoją największą zaletę. Oraz - nawet jeśli jesteś wielki i ciężki, możesz latać.

Skąd skojarzenie słonia Dumbo z uniwersalnym panelem sterowniczym do tokarek?

Największym wyzwaniem tego projektu było znalezienie jednego rozwiązania jednocześnie dla dwóch celów. Pierwszym było nawiązanie do stylistyki FAT - HACO, mimo że daleka jest ona od nowoczesnych rozwiązań wzorniczych. Drugi cel to nadanie kierunku zmianom, jakie powinny pojawić się w kolejnych generacjach obudów urządzeń tej firmy. Innymi słowy - sprawienie, by słoń zaczął latać.

Jak to jest, że to co staromodne spotyka się z kpiną, a bycie retro jest jak najbardziej akceptowalne i wręcz podziwiane? Istnieje między tymi zjawiskami cienka granica, a jednak różnica jest intuicyjnie przez ludzi zauważana. Bycie projektantem postawionym wobec konieczności stworzenia wzornictwa w stylu retro, nawiązującego do starych rozwiązań, ale zgrabnie wplatającego nowoczesność, jest zadaniem dość karkołomnym.

Moja propozycja dla Klienta, z której nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony, zakładała stworzenie panelu bardzo wytrzymałego, ale lekkiego optycznie. Konstruktorzy mają tendencję do tworzenia rozwiązań pancernych również wizualnie! Mój projekt zakładał, że słoń będzie latał. Stworzony w technologii ciętych i giętych blach stalowych, bardzo wytrzymały i odporny na wszelkie warunki, panel nie sprawia jednak wrażenia topornego i archaicznego sprzętu. Zależało mi na tym, by z dotychczasowego wzornictwa wziąć jak najwięcej, a następnie za pomocą kilku zabiegów nadać mu lekkości.

Projektując obudowy nie myślę tylko o ich stylistyce, zależy mi także na tym, by były jak najbardziej użyteczne. Do tej pory klient posiadał przynajmniej dwa rodzaje obudów do różnych rodzajów mocowań. Moim zadaniem było stworzenie dla panelu obudowy uniwersalnej - takiej, która miałaby cztery skrajne miejsca montażu. Wiadomo, że co cztery uchwyty, to nie dwa. Zadanie nie było łatwe, ale wykonalne.

Fabryka Automatów Tokarskich S.A. to prężnie funkcjonujące przedsiębiorstwo przemysłowe działające we Wrocławiu z tradycją sięgającą XIX wieku. W 1998 fabrykę sprywatyzowano i od tego czasu wchodzi w skład belgijskiej grupy HACO. Z taką historią łatwo popaść w niebezpieczne skrajności - zbytnie przywiązanie do chwalebnej przeszłości, albo całkowite jej porzucenie na rzecz dopasowania się do nowoczesności. Obie te drogi prowadzą na manowce. Sztuką jest korzystanie z tradycji, przy jednoczesnym patrzeniu w przyszłość. Sztuką jest doprawienie słoniowi wielkich uszu. Niemożliwe? Ja jednak mam nadzieję, że drobna rzecz, jaką jest zaprojektowany przeze mnie panel sterowniczy będzie mostem między przeszłością a przyszłością, jeśli idzie o wzornictwo przemysłowe w firmie FAT - HACO.

 

Top