More selected projects

 

ElaCompil - FMP+ - projekt panelu Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi

 

W 2014 roku w Galerii Krakowskiej włączył się alarm przeciwpożarowy. Ludzie zostali natychmiast ewakuowani. Na miejsce przybyły trzy wozy strażackie. Początkowo myślano, że system przeciwpożarowy włączył się bez powodu, bo nigdzie nie znaleziono źródła ognia. Założono, że czujki spłatały wszystkim stresującego figla. Dopiero po rzetelnej kontroli okazało się, że w jednym sklepów spaliło się oświetlenie, a system przeciwpożarowy wyczuł delikatny swąd dymu. Na szczęście maszyny okazały się bardziej spostrzegawcze od ludzi i ocaliły ich od konieczności zmierzenia się z ogniem.

Ogień. Jeden z czterech żywiołów. I tak to już z żywiołami jest, że mamy do nich bardzo ambiwalentny stosunek. Gdyby nie ogień nie wyszlibyśmy z jaskini. Ogień był i jest w wielu kulturach uznawany za święty, dający ciepło i bezpieczeństwo. Miał swoich kapłanów i swoje świątynie. To że byliśmy w stanie nad nim zapanować, kontrolować go, by nam służył, a nie niszczył, odróżnia nas od zwierząt. Z drugiej strony instynktowne przerażenie piorunami i burzami najczęściej wynikało z faktu, że błyskawice zwiastowały niczym nieokiełznany pożar. Można pokusić się o nieco górnolotne stwierdzenie, że walka o kontrolę nad ogniem od zawsze było, jest i będzie wpisane w ludzką egzystencję.

Gdyby nie wysoce zaawansowany system zarządzania ochroną przeciwpożarową w Galerii Krakowskiej, 2014 roku być może wspominalibyśmy jako tragiczny rok. Tymczasem prócz niewielu internetowych notek na kilka pozbawionych emocji linijek tekstu, nie ma żadnego śladu na temat tego potencjalnie niebezpiecznego zdarzenia. Na szczęście.

Od 25 lat firma ElaCompil jest polsko-niemieckim liderem rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Od samego początku istnienia Ela-compil starała się wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów oraz zaspokoić potrzeby komfortu i poczucia bezpieczeństwa w budynkach, oferując nowoczesne rozwiązania. Można powiedzieć, że są specjalistami w okiełznywaniu naszego przyjaciela-wroga, jakim jest ogień.

Dla ElaCompil stworzyłem projekt panelu Centrali Sterującej Urządzeniami Przeciwpożarowymi FMP+. Centrala ta nadzoruje stan pracy wszystkich elementów systemu przeciwpożarowego w budynku (m.in. systemów wentylacji pożarowej, odcięć przeciwpożarowych itp.), a także urządzeń automatyki budynkowej (KD, SSWiN, systemy kontroli odcięcia mediów i inne).

Nie mogłem zaprojektować całej szafki od nowa ze względu na niskie partie produkcyjne oraz koszty, jakie niesie za sobą konieczność certyfikacji. Mimo pewnych ograniczeń opracowałem ergonomiczny układ elementów sterujących. Efektem moich wysiłków jest wysokiej jakości trwały panel, który widocznie wyróżnił się na tle propozycji konkurencji. Czym konkretnie?

Minimalizmem. Tak, to właśnie prostota panelu Centrali jest najważniejsza w tym projekcie. Nie idzie nawet o względy estetyczne, bo gdy gra toczy się o ludzkie bezpieczeństwo wygląd naprawdę jest drugorzędny. Czytelność panelu była priorytetem; operator nawet w dużym stresie wywołanym zagrożeniem, nie powinien mieć żadnych problemem z obsłużeniem Centrali. A efektu czytelności nie da się osiągnąć bez maksymalnego uproszczenia panelu.

Stylistyka zaprojektowanego przeze mnie panelu rzeczywiście odróżnia się od produktów konkurencji i dzięki temu jest znacznie bardziej funkcjonalna. Patrząc na gotowy produkt ktoś może powiedzieć, że urządzenie nie wygląda na skomplikowane. Cóż… To nie film science-fiction, w którym centrum dowodzenia musi obowiązkowo składać się z miliona różnokolorowych przycisków, byśmy podziwiali głównego bohatera za jego lotność i profesjonalizm w ich obsłudze. W rzeczywistości naprawdę mniej, znaczy więcej. Zwłaszcza gdy walka toczy się o ogień, a raczej o jego brak.

 

Top