More selected projects

 

Allcomp - Cutter One.5 oraz Lagowarka Aero

 

Na czym teraz siedzisz? Czytasz ten tekst rozparty wygodnie w fotelu, albo na kanapie? A może spoczywasz właśnie na krześle biurowym? Co masz na sobie? Elegancki garnitur, dopasowaną sukienkę, ciepły dres? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają Twoje ubrania i Twoje meble? Oczywiście wyobrażam sobie jak ironicznie uśmiechacie się teraz Wy - ludzie z branży - czytając te słowa. Ja jednak pytam tych, którzy nie mają żadnego pojęcia o tym, jakże fascynującym, temacie.

Bo przecież stanowiska Allcomp na targach tekstylnych intrygują i przykuwają wzrok każdego, kto obok nich przechodzi. I nic dziwnego że dostają za nie liczne nagrody! Przykładem jest ich Mini Fabryka, za którą otrzymali tytuł “Najlepszego stoiska” na targach modowych Ptak Expo. Mini Fabryka symulowała pracę zakładu odzieżowego pokazując, jak wiele można zyskać na optymalizacji układu kroju.

Gwoździem programu Mini Fabryki na wszelakich targach jest Cutter one.5 oraz lagowarka aero. To był chyba mój największy projekt; w takim sensie, że realizacja okazała się być bardzo przełomowa dla mojej działalności. Dotychczas obsługiwałem znacznie mniejszych klientów, zarazem realizując mniejsze zlecenia. Współpraca z Allcomp otworzyła mi drzwi do realizacji większych projektów.

Cel Klienta: wyróżnić się. Pokazać swoją konkurencyjność. Wystarczająco długo powtarzane słowo “ergonomia” zaczyna brzmieć w uszach jak zaklęcie. Cutter miał być zrewolucjonizowany, pozostając jednocześnie konstrukcyjnie zbytnio niezmieniony.

Projekt wymagał nauki pracy z działem konstrukcyjnym. Do tej pory pracowałem z małymi firmami, często z jednym konstruktorem. Nauka zarządzenia projektem oraz strategią wzorniczą, aby wszystkie elementy linii (poszczególne produkty) były spójne, to było kolejne wyzwanie, z którym przyszło mi się zmierzyć. Maszyna posiada dużą ilość elementów - wiele z nich jest albo ruchoma lub musi się mijać z ruchomymi elementami. Stworzenie spójnego dizajnu dla tak dużej i złożonej maszyny naprawdę było wyzwaniem. Zwłaszcza, że tak jak wspominałem, nie działałem w pojedynkę.

Nie chcę jednak narzekać! Wręcz przeciwnie. Uważam, że praca na większych ograniczeniach jest bardziej satysfakcjonująca pomimo, że często nie da się osiągnąć spektakularnego efektu. Więcej się człowiek uczy, musi też wzbić się na wyżyny kreatywności, kiedy walczy, by zmieścić się w określonych z góry granicach. Może nie dla każdego kojarzy się taka sytuacja z frajdą, ale ja nie ukrywam, że takie projekty są dla mnie wybitnie zajmujące.

Zupełnie inny rodzaj pracy czekał mnie przy lagowarce, przy której miałem pozornie dużo więcej swobody. Współpraca przy projekcie, w którym dopiero trzeba jakieś granice wyznaczyć, bo przecież nie jest tak, że mamy nieskończoną liczbę możliwości, często niesie ze sobą ryzyko zmęczenia materiałem oraz deficyt świeżych pomysłów. Ważne jednak, że się udało i nie będę krył zadowolenia z efektu końcowego.

Najbardziej cieszy mnie pomysł, na który wpadłem, a który zaproponowałem i który został wdrożony życie. Dodanie do zestawu sortownika tkanin/ odpadków rozwiązało problem Klientów mojego Klienta i pozwoliło odróżnić się od zagranicznych produktów. Klientowi bardzo przypadł do gustu efekt końcowy. Okazało się że efektowne wzornictwo idzie w parze z wytrzymałością obudów i gdy tak pójdą ramię w ramię nic ich nie powstrzyma przed zawojowaniem rynku.

Producenci mebli często narzekają na brak wykwalifikowanych tapicerów. Allcomp wychodzi z inicjatywą - oferuje produkt, dzięki któremu praktycznie każdy pracownik poradzi sobie ze skomplikowaną produkcją. „Solidne i zaprojektowane tak, aby pracowało nieprzerwanie przez długi czas - Cutter one.5 to nowoczesna technologia, która przynosi oszczędność czasu pracy i nakładów finansowych” – tak prezentuje automatyczną maszynę do rozkroju tkanin przedstawiciel firmy Allcomp Polska, Karol Tondos, a ja z czystym sumieniem potwierdzam jego deklaracje. Masz krojownię? Powinieneś zainwestować w ten produkt, jeśli chcesz na swój zakład rzucić magiczne zaklęcie pt. “ergonomia”.

Jeśli o mnie chodzi po tym projekcie potrafię obchodzić się z dużymi zleceniami, dużymi maszynami i współpracującymi ze mną dużymi zespołami projektowymi. Skala tych zjawisk nie jest już dla mnie nowością i chętnie daję się im porwać. Jeśli więc jesteś przedstawicielem większej firmy i szukasz odpowiedniego wsparcia - dobrze trafiłeś.

 

Top